Tanzanya'da Yapılabilecek 10 Unutulmaz Şey

Güzel Orgu > Seyahat ve Tatil > Tanzanya'da Yapılabilecek 10 Unutulmaz Şey

Tanzanya'da Yapılabilecek 10 Unutulmaz Şey

Tanzanya'da Yapılabilecek 10 Unutulmaz Şey

Demek Doğu Afrika'ya egzotik bir seyahat planlıyorsunuz. Mükemmel. Kim bilir gidilecek bölgeleri karşılaştırıyorsunuz. Bu yazı size bu mevzuda destek olmalı, bundan dolayı Tanzanya'da yapılacak oldukça şey var.

Tanzanya, dünyadaki en uzun yerleşim yerlerinden biridir. İnsanlığın beşiği ve bölgedeki en büyüleyici egzotik yırtıcı yaşamı barındırıyor.

Safariler en büyük gezinsel albeni merkezi olsa da, Tanzanya'da yapılacak ve görülecek daha birçok şey var. Maceralı yürüyüşleri, naturel merakı yada güzel kumsallarda dinlenmeyi seviyorsanız, Afrika'nın doğu kıyısındaki bu güzel ülkede sizin için bir şeyler var.

İşte Tanzanya'da yapılacak unutulmaz on şey.

1. Serengeti'deki Yırtıcı Yaşamı görün

Yırtıcı yaşam safarisi, mükemmel bir Afrika gezisi için oldukça önemlidir. Tanzanya bunun için muhteşem bir yer.

Adını "sonsuz ovalar" anlamına gelen eski bir Masai kelimesinden alan Serengeti Ulusal Parkı, 5000 mil kareden fazla bir alanı kaplamaktadır.

Dünyanın en egzotik yırtıcı yaşamlarından bazılarının yuvasıdır. Görünüm ve güzel gün batımları da görkemli. Bir kamera getirdiğinizden güvenilir olun.

Burası aslanların, antilopların ve zebraların fotoğrafını çekmek için en iyi fırsatlardan bazılarını sunacak.

Haziran ve Eylül ayları içinde en canlı olanıdır. Her yıl bir milyondan fazla antilop, daha yeşil otlaklar bulmak için ovaları geçiyor. Binlerce zebra ve ceylan aynı yolculuğa çıkar. Yırtıcılar adımlarını takip eder.

Bununla birlikte senenin minimum yağışlı zamanı. Belli turlar ile kamp kurup göçü bekleyebilirsiniz.

Gene de tüm yıl süresince hareketli bir yer. Burada yaşayan leoparlar, çitalar, aslanlar ve filler ile Serengeti'yi ziyaret etmek için fena bir mevsim yok.

Oldukca çeşitli değişik turlar var, her insana uyan bir şey var. İster sahilde dinlenmeyi, ister başkalarının gitmediği yerlerde trekking yapmayı ve tırmanmayı tercih edin, Serengeti hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

2. Kilimanjaro Dağı'na tırmanın

Kenya sınırında, Kilimanjaro Dağı'nı bulacaksınız. Tırmanmak, Tanzanya'da yapılacak en maceralı şeylerden biridir.

Her yıl ortalama 35.000 ziyaretçinin yürüyüşe çıkmış olduğu büyük bir gezgin çekiciliğidir. Sadece aşırı kalabalık değil. Ve gene de gurur duyulacak bir serüven. Hepimiz baştan sona yapmaz.

Averaj bir şahıs için altı günlük bir yürüyüş ve herhangi bir hususi tırmanma ekipmanına ihtiyacınız olmayacak. Yalnız uygun giyim, yiyecek, su ve maceracı bir tavır getirin.

Mükemmel manzaralara hazır olun. Dünyanın en yüksek bağımsız dağının tepesine tırmanırken beş benzeri olmayan iklimle karşılaşacaksınız.

19,340 fitte, tüm Afrika'nın en yüksek zirvesine ulaşmanın haklı gururunu yaşayabilirsiniz.

Bir yaşam boyu sürecek bu macerayı kaçırmayın. En iyisini bul Kilimanjaro tırmanış maliyeti bugün.

3. Ngorongoro Krateri'nde Tabiat Harikalarını Görün

Bu dünyadaki en büyük kırılmamış kalderadır. Ortalama 12 mil genişliğinde, 102 mil karelik hareketli, açık çayırlarla. 30.000'den fazla hayvanla tüm yıl yüksek bir yaban yaşamı yoğunluğu var.

Bu ender siyah gergedanları ve pembe flamingoları burada bulabilirsiniz. Ve dünyanın en yüksek aslan nüfusu yoğunluğu. Doğu Afrika'ya özgü neredeyse tüm yırtıcı yaşam türleri burada bulunabilir.

Afrika yırtıcı yaşamının "beş büyük" ünü aramak için iyi bir yer – bir aslan, bir fil, bir leopar, bir gergedan ve bir bufalo. Daha çok yaban yaşamı görmek için daha uzun süre kalmak istiyorsanız, geceyi geçirebileceğiniz pansiyonlar ve kamp alanları var.

Ngorongoro Koruma Alanı Serengeti'ye yakın. Doğrusu yırtıcı yaşamın içindeyseniz, bu tarz şeyleri arka arkaya yapabilirsiniz.

4. Arusha'da Mahalli Şehir Yaşamının Tadını Alın

Tanzanya'nın kuzeyinde yer edinen Arusha'da, ülkede kent yaşamının iyi mi bir şey bulunduğunu deneyimleyebilirsiniz.

Kent, geniş mısır, fasulye, kahve ve buğday tarlalarıyla çevrili Meru Dağı'nın eteklerinde oturuyor. Bu ucuz, taze mahalli ürünü kent genelindeki pazarlarda satın alabilirsiniz.

Kültür merkezi, Afrika sanat ve kültür sergilerine ev sahipliği yapıyor. Bir süre kent atmosferinden uzaklaşın, mahalli kültürü içinize çekin, terasta bir kahve alın. Bir yada iki hatıra satın almak için iyi bir yer.

5. Bazı Tarih Öncesi Siteleri Ziyaret Edin

Büyük yarık vadisi Lübnan'dan Mozambik'e kadar uzanıyor. Tanzanya'dan geçiyor. Bu yarık, insan yaşamının başladığına inanılan yerdir.

Iringa civarlarındaki Isimila Gorge'da, neredeyse 100.000 yıl öncesinden kalma taş devri aletlerine bakabilirsiniz. Ek olarak soyu tükenmiş hayvanların fosil koleksiyonu da var.

Olduvai Gorge, bununla beraber medeniyetin beşiği, Tanzanya'da da bulunur. Leakey'lerin malum en eski insan türünün kalıntılarını bulmuş olduğu yer burasıdır.

3 milyon yıl öncesine dayanan bu bulgu, insanların Afrika'da evrimleştiğini iyi mi öğrendik.

6. Zanzibar'a feribotla gidin

Zanzibar, güzel plajlarda dinlenmek ve mahalli kültürü keşfetmek için popüler bir destinasyondur. Zamanı alanları, baharat pazarları ve güzel doğasıyla ünlüdür.

Bu adadaki en popüler yerlerden biri, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Stone kasabasıdır. Çarşılardan ve eski camilerden geçen pitoresk, dar, dolambaçlı sokakları keşfedebilirsiniz.

Ek olarak Kraliçe'nin solisti Freddy Mercury'nin büyümüş olduğu evi bulabilir ve Mercury'nin barında bir içki içebilirsiniz.

Hem baharatlar hem de köleler için mühim bir tecim merkezi olan bu yer oldukça fazla tarihe haizdir. Eski kale ve gece pazarı, yüzyıllar süresince bir bakış sunuyor.

7. Baharat Adaları çevresinde dalış yapın

Zanzibar bir tek yüzeyde güzel değil. Kumlu plajların ötesinde, turkuaz suların altında bir başka güzellik âlemidir. Bu, bölgedeki birçok ada için geçerlidir.

Baharat Adaları, Doğu Afrika'da dalış ve şnorkelli yüzme için en iyi alan olarak kabul edilir. Doğrusu Zanzibar yoğun sezonda turistlerle dolduğunda daha sakin seçenekleriniz var.

Pemba adası, bu Hint okyanusu sualtı deneyiminin tadını çıkarmak için popüler bir yerdir. Zanzibar'a yakın fakat daha azca kalabalık.

Deniz yaşamını ve güzel mercan resiflerini keşfetmek için ideal bir yerdir.

8. Mahale Dağlarındaki Şempanzeleri Ziyaret Edin

Tanzanya'daki Mahale Dağları, naturel alışkanlıklarında yaşayan şempanzeleri görmek için dünyanın en iyi yerlerinden biridir.

Güzel Tanganika Gölü'nün berrak sularının yakınındaki bu bölge, ortalama 1000 şempanze yaşıyor. Kırmızı colobus ve babun şeklinde başka primatları da burada bulabilirsiniz.

Daha yeni bir gezinsel yer olduğundan oldukça kalabalık olmayacak.

9. Manyara Gölü'ndeki Güzel Kuşları izleyin

Manyara Gölü bir tek güzel bir tabiat parçası değildir. Bununla birlikte ortalama 300 göçmen kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Çeşitli kartallar, leylekler ve yalıçapkını bulabilirsiniz.

Sadece bu alkali gölü meşhur icra eden şey pembe flamingo popülasyonudur. Burada binlerce flamingo bulabilirsiniz. Kuş gözlemcileri ve fotoğrafçılar için büyük bir albeni merkezidir.

Kuru mevsimde göl kurur. Bu, mükemmel bir yaban yaşamı seyretme noktaları olarak statüsünü değiştirmez. Kuşlar ayrıldıklarında yerini su aygırları, filler ve zürafalar alır.

10. Kıyıda Kano Gezintisine Çıkın

Güzel kıyı suları en iyi kano yada kano ile keşfedilir. Rehberli yada rehbersiz kano ve kayak kiralayabilirsiniz.

Doğada oldukça azca şey kano gezintisi kadar huzurludur.

Tanzanya'da Yapılacak Oldukca Şey Var!

Tanzanya'da yapılacak on şeyden oluşan bu sıralama yapılacak her şeyi kapsamıyor. Daha uzun bir ziyaret planlıyorsanız yada belirli ilgi alanlarınız var ise, birazcık daha araştırma yapın.

Daha garip makaleler ve ipuçları için blogumuza göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir