Vize Pasaportla Aynı mıdır: ABD Vizeleri Kılavuzunuz

Güzel Orgu > Seyahat ve Tatil > Vize Pasaportla Aynı mıdır: ABD Vizeleri Kılavuzunuz

Vize Pasaportla Aynı mıdır: ABD Vizeleri Kılavuzunuz

Vize Pasaportla Aynı mıdır: ABD Vizeleri Kılavuzunuz

Vizeler ve pasaportlar, birçok şahıs için gezi ve yaşamın karmaşık bir parçasıdır. "Pasaportla aynı vizedir" benzer biçimde en rahat sorular bile anlaşılması zor olabilir.

Bundan dolayı, pasaportun tam olarak ne işe yaradığını ve tam olarak vizenin ne işe yaradığını ana hatlarıyla belirtmek için bu kılavuz sayfasını yazdık. Hemen sonra, ABD göçmenlik yasasıyla ilgili olarak ikisi arasındaki temel farklılıkları ana hatlarıyla belirledik.

Ek olarak, bir sonraki ülkeye girmeyi düşündüğünüzde neye bakacağınızı bilmeniz için ABD vizelerine ilişkin bazı örnekleri özetlemek için bir adım daha ileri gittik.

Geçişlik Nedir?

Ilkin pasaportun tam olarak ne işe yaradığını açıklayalım.

Geçişlik, belirli ülkelerin vatandaşlarına verilen gezi belgesidir. Bir ülkenin vatandaşı olan her insanın o ülkenin vatandaşı bulunduğunu kanıtlayan bir pasaportu olmalıdır.

Mesela, ABD vatandaşıysanız, ABD pasaportunuzun olması gerekir. İngilizseniz, İngiliz pasaportunuz, İtalyan iseniz İtalyan pasaportunuz olmalıdır.

Pasaportlar, öteki ülkelere gezi ederken kimliğinizi ve vatandaşlığınızı kanıtlamak için kullanılır. Bundan dolayı dünyanın neresine giderseniz gidin pasaportunuzun yanınızda olması gerekir.

Pasaportlar, birçok boş sayfası olan ufak kitapçıklardır. Bir pasaportun en mühim sayfası, fotoğraf ve doğum tarihiniz benzer biçimde kimlik bilgilerinizi içerecektir.

Sadece vizelerle karşılaştırıldığında değişik belgelerdir.

Vize Nedir?

Vize hem de bir gezi belgesidir, sadece size doğduğunuz ülke tarafınca verilmesi yerine, erişmeye çalıştığınız ülke tarafınca size verilir.

Bir ülkeye yasal olarak girmenize izin verildiğini kanıtlamak için bir vize verilir. Ek olarak ülkeye giriş nedeninizi ve yasal olarak ülkede kalmanıza izin verilen süreyi de içerecektir.

Vizeler, düzenleyen ülkeye bağlı olarak birazcık farklıdır. Çoğu zaman vize, damga şeklinde olacaktır. Bu damga pasaportunuzun birçok boş sayfasından birine yapıştırılmıştır.

Bundan dolayı ABD benzer biçimde ülkelere gezi ederken hem pasaportunuz hem de vizeniz olmalıdır. Sadece, belirli ülkelerin bazı vatandaşlarının belirli öteki ülkelere gezi etmek için vizeye ihtiyacı yoktur.

Mesela, Birleşik Krallık vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz gezi etmelerine şu anda izin verilmektedir. Sadece herhangi bir gezi şekli planlamadan ilkin bunu denetim etmelisiniz. ABD'ye gitmeden ilkin çoğu zaman vize almanız gerekecektir.

Vize Pasaportla Aynı mı? Farklılıklar nedir?

Şimdi onları tanımladık, vize ve geçişlik arasındaki temel farkları tartışalım.

En büyük fark, pasaportun aslına bakarsanız haiz olmanız ihtiyaç duyulan bir belge olması, vize ise gezi etmeden ilkin başvurmanız ihtiyaç duyulan bir belgedir. Bazı vizeler bir ülkeye varışta verilir, sadece bu ABD'ye gezi eden bir çok insan için geçerli değildir.

Bir çok vize rotası, size ulaşmadan ilkin bir başvurunun tamamlanmasını gerektirir. Olacaksın neredeyse her zaman gezi ederken pasaportunuzun da yanınızda olması gerekir.

Bu, başvuran kişinin vize için uygun olduğundan güvenli olmak içindir ve ABD'ye niçin girdiğinize bağlı olarak değişik vize türleri vardır. Aşağıda değişik vize türlerinden bazılarını detaylı bir şekilde açıklayacağız.

ABD'ya gezi ediyorsanız, hem pasaportunuza hem de seyahatinizin niteliğini doğrulayan ilgili vizeye ihtiyacınız bulunduğunu unutmamalısınız.

ABD'de Hangi Vize Kategorileri Vardır?

Birleşik Krallık içinde iki ana vize kategorisi vardır ve bunlar hemen sonra içlerinde birkaç vize türü vardır. Bunlar, göçmen olmayanlar için vizeler ve ABD'ye göç etmek isteyenler için vizelerdir.

Göçmen olmayan vizeler yalnızca ABD'ye geçici olarak gezi edenler içindir. Bu vizelerin bazı türlerini aşağıda listeleyeceğiz, sadece bunlar gezgin ziyaretlerini, öğrencileri ve geçici işçileri ihtiva eder.

Göçmen vizeleri, devamlı olarak Birleşik Krallık'ta yaşamak isteyenler içindir. ABD'deki bazı göçmen vizesi türleri içinde eş vizeleri, nişanlı vizeleri ve belirli iş ve istihdam vizeleri bulunur.

ABD'yi Ziyaret Etmek İçin Hangi Vizeye İhtiyacım Var?

ABD'yi ziyaret etmek istiyorsanız başvurabileceğiniz birkaç vize vardır.Bunlardan en yaygın olanı gezim vizesi olan B-2'dir.

Öteki alternatif, işle ilgili gezgin ziyaretleri için olan B-1 vizesidir. ABD'ye girmek istiyorsanız ülkeyi ziyaret et Bir gezgin olarak bu vize türlerinden birine başvurmanız gerekecektir.

ABD'ye tıbbi tedavi için gezi ediyorsanız, B-2 vizesi kullanarak da girebilirsiniz.

Bu vize için, diğerlerinin yanı sıra, belirli bir miktar finansal istikrar kanıtlamanız gerekir. Bu, belirli bir Para miktarı seyahate çıkmadan ilkin bankanızda. Bu, insanların ABD'yi ziyaret ederken kendilerini idame ettirebilmelerini sağlamak için uygulanmaktadır.

Gezgin vizeleri için, ziyaretinizin gezinsel amaçlı bulunduğunu ve vizenizi aşmaya çalışmayacağınızı da kanıtlamanız gerekir. Bu, çoğu zaman kalış sürenizi ve ayrılma tarihinizi kanıtlamanız gerektiği anlamına gelir.

ABD vizelerine kendi ülkenizdeki ABD büyükelçiliğine başvurabilirsiniz.

Ek olarak ABD'ye gezi etmek için vize başvurusunda bulunmanın maliyeti de gezgin vizesi benzer biçimde tüm göçmen olmayan vizeler, bazı istisnalar haricinde müracaat sahibine çoğu zaman 160 dolara mal olacaktır.

ABD'de Okumak İçin Hangi Vizeye İhtiyacım Var?

Talebe vizesi, ABD'ye girmek için lüzumlu olan başka bir göçmen olmayan vize şeklidir.

Talebe olmanın doğası gereği talebe vizesi gezgin vizesine nazaran daha uzun süre verilecektir. ABD'ye giriş için F vizesi yada M vizesi olmak suretiyle iki tür talebe vizesi gereklidir.

Üniversiteler, kolejler ve liseler için geçerli olduğundan, neredeyse devamlı bir F vizesine ihtiyacınız olacaktır. Sadece bazı mesleki yada bilimsel niteliği olan olmayan kurumlara gitmek için bunun yerine M vizesine başvurmanız gerekir.

Talebe vizesine çevrimiçi olarak başvurabilirsiniz, bu şu anda öteki birçok vize türü için yapabileceğiniz bir şeydir. Öteki bazı vize türleri benzer biçimde, ABD için talebe vizesi almak için bir mülakata katılmanız gerekecektir.

Ek olarak başvurmadan ilkin emek harcama yerinizden bir mektup almanız gerekecektir. Bu, size kurumda okumak için bir pozisyon teklif edildiğini kanıtlamak içindir.

ABD talebe vizesi almayı başardıysanız, ABD'ye eğitim başlamadan 30 gün ilkin yada daha ilkin girebilirsiniz.

ABD'de Göçmenlik Vizeleri İçin Hangi Seçenekler Var?

Yukarıda belirtildiği benzer biçimde, ABD için ikinci vize kategorisi, göçmenlik vizeleri olarak malum kalıcı giriş vizeleridir.

Bu vizeleri almanın en yaygın yollarından biri, bir eş yada nişanlı yoludur. Sizin koşullarınızda hangisinin tercih edileceğini belirleyebilecek bu iki seçenek içinde birçok fark vardır.

Aradaki karardan güvenli değilseniz eş vizesi vs nişanlı vizesi, kararın bu kapsamlı analizine bir göz attığınızdan güvenli olun.

Belirli ABD vatandaşlarıyla ilgili kişiler için ek göçmenlik seçenekleri vardır, sadece uygun olup olmadığınızı görmek için gereksinimleri denetim etmeniz gerekecektir. ABD içinde aile ilişkiniz yoksa, işle ilgili bir göçmenlik vizesi almanız gerekecektir.

Bu vizelerin bir çok, ABD ekonomisi için muhteşem bilimsel niteliği olan beceriye yada değere haiz bireylerle ilgilidir. ABD'de bir iş oluşturmak yada bir ABD şirketine yatırım yapmak isteyenler benzer biçimde istihdam yaratıcıları ve yatırımcılar da belirli bir yoldan göçmenlik vizesi alabilirler.

Bir çok durumda, bir istihdam göçmenlik vizesine başvurmak istiyorsanız, bir Amerikan şirketinin sponsorluğunu göstermeniz gerekecektir. Bu, ülkedeki varlığınızın ülkedeki meşru bir müessese tarafınca desteklendiğini kanıtlıyor.

ABD Göçmenliği Hakkında Nerede Daha Fazla Informasyon Bulabilirim?

Bu kılavuzun, ABD göçmenlik yasasıyla ilgili öteki sorularınızın yanı sıra "pasaportla aynı vize aynıdır" sorusunu yanıtladığını umuyoruz.

Sadece gerçek şu ki, ABD göçü birçok insanoğlunun senelerce çalmış olduğu karmaşık bir mevzudur. Bundan dolayı, muhtemelen başka sorularınız bulunduğunu biliyoruz.

Durum buysa, web internet sitemizdeki ilgili yayınlardan bazılarına göz attığınızdan güvenli olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir